Skip to content

14 Greentree Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2020

Property Information

Block1690
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,700
30%
Improvement Value:$211,400
70%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+6.7%
2024$9,912+1.2%
2023$9,792+1.9%
2022$9,612+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 6020, Page 765

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2244, Page 627

Property Built

Built

Year Built: 1975