Skip to content

442 Wegner AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block1656
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SS G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,727
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
29%
Improvement Value:$206,200
71%
Total Assessment$290,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220+6.7%
2024$9,579+1.2%
2023$9,463+1.9%
2022$9,289+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$440,000
DeedBook 5246, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$92,500
DeedBook 2265, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1960