Skip to content

334 Montana AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2013

Property Information

Block1656
Lot77
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
29%
Improvement Value:$154,600
71%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,675+6.7%
2024$7,194+1.2%
2023$7,107+1.9%
2022$6,976+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$75,878
DeedBook 6024, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1960