Skip to content

1627 Richmond AveTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2007

Property Information

Block1768
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,500
32%
Improvement Value:$126,300
68%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+6.7%
2024$6,104+1.2%
2023$6,030-6.3%
2022$6,437+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 2099, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1956