Skip to content

314 Montana AveTrenton, NJ 08619

Built 1968

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block1656
Lot87
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
31%
Improvement Value:$142,200
69%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,266+6.7%
2024$6,811+1.2%
2023$6,728+1.9%
2022$6,605+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,335DeedBook 6452, Page 1396Recorded8/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2956, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1968