Skip to content

62 Christine AveTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block1658
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
34%
Improvement Value:$139,800
66%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,481+6.7%
2024$7,012+1.2%
2023$6,927+1.9%
2022$6,800+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000
Sq Ft1,330DeedBook 6415, Page 473Recorded9/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$231,900
DeedBook 6170, Page 425

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 2576, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1959