Skip to content

47 Steinert AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2023

Property Information

Block1660
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
42%
Improvement Value:$96,700
58%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,885+6.7%
2024$5,516+1.2%
2023$5,449+1.9%
2022$5,349+11.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$237,000
Sq Ft988DeedBook 6438, Page 1565Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 6359, Page 1267Recorded3/4/2019

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 6336, Page 337Recorded8/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 3229, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1950