Skip to content

239 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$270,500
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block1664
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,492
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
34%
Improvement Value:$158,900
66%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+6.7%
2024$7,957+1.2%
2023$7,861+16.8%
2022$6,730+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,500
Sq Ft1,492DeedBook 6379, Page 1207Recorded8/30/2019

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,492DeedBook 6346, Page 396Recorded10/25/2018

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5246, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1959