Skip to content

23 Andrea LaTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block1665
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,300
38%
Improvement Value:$135,600
62%
Total Assessment$217,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,679+6.7%
2024$7,197+5.1%
2023$6,846+1.9%
2022$6,720+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$282,000
Sq Ft1,143DeedBook 6437, Page 1943Recorded4/21/2021

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,143DeedBook 6341, Page 737Recorded9/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3940, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1958