Skip to content

169 Regina AveTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block1666
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,200
42%
Improvement Value:$117,800
58%
Total Assessment$203,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,154+6.7%
2024$6,705+1.2%
2023$6,624+1.9%
2022$6,502+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft996DeedBook 6569, Page 545Recorded9/20/2024

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft996DeedBook 6226, Page 1649Recorded8/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$201,000
DeedBook 6104, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 4456, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$102,900
DeedBook 2344, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1945