Skip to content

47 Vincent AveTrenton, NJ 08619

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block1681
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,900
44%
Improvement Value:$96,500
56%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,111+6.7%
2024$5,727+1.2%
2023$5,658+1.9%
2022$5,554+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft988DeedBook 6582, Page 1067Recorded2/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$241,500
DeedBook 5451, Page 28

Property Sale

SaleMulti
$164,800
DeedBook 4339, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1945