Skip to content

189 Concord AveTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 12, 2008

Property Information

Block1676
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,550
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,700
39%
Improvement Value:$135,000
61%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+6.7%
2024$7,257+1.2%
2023$7,169+1.9%
2022$7,037+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5991, Page 743

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4046, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1940