Skip to content

29 Lowell AveTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 3, 2021

Property Information

Block1796
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$142,100
64%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+6.7%
2024$7,336+1.2%
2023$7,247+1.9%
2022$7,114+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,592DeedBook 6457, Page 122Recorded9/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$17,862
DeedBook 6122, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$297,000
DeedBook 5475, Page 130

Property Sale

SaleMulti
$277,000
DeedBook 4787, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3628, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1930