Skip to content

102 Norcross CirTrenton, NJ 08619

Built 1947

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 20, 2017

Property Information

Block1676
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
41%
Improvement Value:$114,300
59%
Total Assessment$194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,840+6.7%
2024$6,411+1.2%
2023$6,333+1.9%
2022$6,217+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 6312, Page 292Recorded12/29/2017

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 5021, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$136,000
DeedBook 2787, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1947