Skip to content

61 Hillhurst Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1936

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block1680
Lot83
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
38%
Improvement Value:$131,700
62%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,030+6.7%
2024$6,589+1.2%
2023$6,510+1.9%
2022$6,390+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,428DeedBook 6560, Page 344Recorded6/25/2024

Property Sale

SaleMulti
$167,500
DeedBook 6227, Page 328

Property Sale

Sale
$167,500

From:

To:

Sq Ft1,284DeedBook 6227, Page 328Recorded8/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 6148, Page 1639

Property Built

Built

Year Built: 1936