Skip to content

63 Concord AveTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block1679
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1S CB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,470
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
34%
Improvement Value:$156,300
66%
Total Assessment$236,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,327+6.7%
2024$7,805+1.2%
2023$7,710+1.9%
2022$7,569+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,470DeedBook 6461, Page 1954Recorded10/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2257, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 1945