Skip to content

138 Lowell AveTrenton, NJ 08619

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 29, 2025

Property Information

Block1791
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
37%
Improvement Value:$139,400
63%
Total Assessment$221,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+6.7%
2024$7,329+1.2%
2023$7,241+1.9%
2022$7,107+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,350DeedBook 6599, Page 1476Recorded8/5/2025

Property Sale

Sale
$257,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6302, Page 115Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 6175, Page 1028Recorded8/2/2013

Property Built

Built

Year Built: 1938