Skip to content

39 Hillhurst AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 11, 2022

Property Information

Block1680
Lot95
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
33%
Improvement Value:$159,600
67%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,408+6.7%
2024$7,881+1.9%
2023$7,733+1.9%
2022$7,591+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 6246, Page 70Recorded4/7/2016

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2231, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1920