Skip to content

2826 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1900

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block1692
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SB G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,832
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
27%
Improvement Value:$267,200
73%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,820+6.7%
2024$12,016+1.2%
2023$11,871+1.9%
2022$11,653+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 5917, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$212,500
DeedBook 3914, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1900