Skip to content

2791 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 18, 2005

Property Information

Block1806
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class10
Description2SF G4
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,145
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,600
44%
Improvement Value:$225,300
56%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,092+6.7%
2024$13,209+1.2%
2023$13,049+1.9%
2022$12,809+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$370,000
DeedBook 5225, Page 201

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 2548, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1950