Skip to content

2650 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block1694
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
43%
Improvement Value:$108,600
57%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,667+6.7%
2024$6,249+1.2%
2023$6,174+1.9%
2022$6,060+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,204DeedBook 6561, Page 369Recorded7/8/2024

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,204DeedBook 6448, Page 1175Recorded7/15/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 6359, Page 205Recorded2/27/2019

Property Built

Built

Year Built: 1948