Skip to content

59 Pollman Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$107,000
Last Sale Date
Feb 29, 1996

Property Information

Block1694
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
44%
Improvement Value:$103,900
56%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,541+6.7%
2024$6,130+1.2%
2023$6,056+1.9%
2022$5,945+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 3044, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1948