Skip to content

2694 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1770
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Jun 8, 2006

Property Information

Block1694
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
40%
Improvement Value:$307,400
60%
Total Assessment$511,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,022+6.7%
2024$16,892+1.2%
2023$16,687+1.9%
2022$16,380+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$950,000
DeedBook 5394, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2069, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1770