Skip to content

16 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 22, 1993

Property Information

Block1695
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,900
62%
Improvement Value:$209,000
38%
Total Assessment$543,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,167+6.7%
2024$17,965+1.2%
2023$17,747+1.9%
2022$17,421+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 2751, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1965