Skip to content

2641 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block1695
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
39%
Improvement Value:$121,100
61%
Total Assessment$197,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,949+6.7%
2024$6,514+1.2%
2023$6,435+1.9%
2022$6,316+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 6245, Page 521Recorded3/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1930