Skip to content

2723 Mer-Quaker Br RdTrenton, NJ 08619

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2006

Property Information

Block1695
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,800
39%
Improvement Value:$113,700
61%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,572+6.7%
2024$6,160+1.2%
2023$6,086+1.9%
2022$5,974+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 2992, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1959