Skip to content

11 Merham CtTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block1696
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
35%
Improvement Value:$158,000
65%
Total Assessment$242,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+6.7%
2024$8,000+1.2%
2023$7,903+1.9%
2022$7,758+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950