Skip to content

14 Merham CtTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Apr 24, 2003

Property Information

Block1696
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,174
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
37%
Improvement Value:$138,400
63%
Total Assessment$219,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+6.7%
2024$7,263+1.2%
2023$7,175+1.9%
2022$7,043+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$199,000
DeedBook 4517, Page 256

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 3781, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1950