Skip to content

257 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block1697
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class45
Description1SM G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,201
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,600
39%
Improvement Value:$113,600
61%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,312+7.0%
2024$5,900+1.3%
2023$5,826+2.0%
2022$5,714+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951