Skip to content

93 Hoover AveTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2002

Property Information

Block1697
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,700
36%
Improvement Value:$129,600
64%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,094+6.7%
2024$6,649+1.2%
2023$6,568+1.9%
2022$6,448+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 2973, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1951