Skip to content

265 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Apr 17, 2025

Property Information

Block1697
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,573
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
33%
Improvement Value:$152,300
67%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+6.9%
2024$7,245+1.3%
2023$7,154+1.9%
2022$7,018+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000
Sq Ft1,573DeedBook 6603, Page 122Recorded9/10/2025

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 2413, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1951