Skip to content

7 Saranac RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 5, 2025

Property Information

Block1616
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,900
44%
Improvement Value:$112,500
56%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,097+6.7%
2024$6,652+1.2%
2023$6,572+1.9%
2022$6,451+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,188DeedBook 6616, Page 187Recorded1/21/2026

Property Built

Built

Year Built: 1956