Skip to content

445 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$121,700
Last Sale Date
Oct 31, 1990

Property Information

Block1701
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,058
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,600
39%
Improvement Value:$105,700
61%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,107+6.7%
2024$5,724+1.2%
2023$5,655+1.9%
2022$5,551+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,700
DeedBook 2546, Page 949

Property Built

Built

Year Built: 1958