Skip to content

41 Mcadoo AveTrenton, NJ 08619

Built 1944

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
May 23, 2009

Property Information

Block1701
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
35%
Improvement Value:$149,000
65%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,126+6.7%
2024$7,617+1.2%
2023$7,524+1.9%
2022$7,386+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$226,000
DeedBook 6002, Page 533

Property Built

Built

Year Built: 1944