Skip to content

127 Mcadoo AveTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Date
Jan 22, 2009

Property Information

Block1701
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage816
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
41%
Improvement Value:$103,600
59%
Total Assessment$175,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,188+6.7%
2024$5,800+1.2%
2023$5,730+1.9%
2022$5,624+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940