Skip to content

306 Eaton Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block1799
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
38%
Improvement Value:$124,000
62%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,048+6.7%
2024$6,606+1.2%
2023$6,526+1.9%
2022$6,406+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,579DeedBook 6487, Page 1314Recorded6/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 2115, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1951