Skip to content

408 Daniels Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block1709
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
35%
Improvement Value:$147,900
65%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+6.7%
2024$7,537+1.2%
2023$7,446+6.5%
2022$6,990+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6566, Page 732

Property Sale

Sale
$229,500

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 6221, Page 1585Recorded6/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$234,000
DeedBook 4554, Page 126

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 2374, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1958