Skip to content

14 Alton RdTrenton, NJ 08619

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$549,900
Last Sale Date
Dec 6, 2024

Property Information

Block1708
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1S M
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,500
39%
Improvement Value:$130,700
61%
Total Assessment$214,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+6.7%
2024$7,075+1.2%
2023$6,989+6.5%
2022$6,561+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$549,900
Sq Ft1,260DeedBook 6578, Page 388Recorded12/23/2024

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,260DeedBook 6557, Page 990Recorded5/23/2024

Property Built

Built

Year Built: 1953