Skip to content

11 Coral DrTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 19, 2020

Property Information

Block1708
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SS G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
33%
Improvement Value:$169,100
67%
Total Assessment$252,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,902+6.7%
2024$8,343+7.8%
2023$7,743+6.5%
2022$7,269+2.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,064DeedBook 6421, Page 335Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 6310, Page 557Recorded12/14/2017

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 6230, Page 1294Recorded10/8/2015

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5896, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4611, Page 87

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 2477, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1950