Skip to content

18 Alton RdTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
Jan 30, 1992

Property Information

Block1708
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
31%
Improvement Value:$185,900
69%
Total Assessment$269,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,494+6.7%
2024$8,898+1.2%
2023$8,791+6.5%
2022$8,252+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 2592, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1955