Skip to content

24 Alton RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 21, 2024

Property Information

Block1708
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
35%
Improvement Value:$155,600
65%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,426+6.7%
2024$7,897+4.6%
2023$7,552+6.8%
2022$7,074+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,624DeedBook 6557, Page 1959Recorded5/31/2024

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,624DeedBook 6445, Page 60Recorded6/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956