Skip to content

61 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2008

Property Information

Block1714
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
25%
Improvement Value:$288,300
75%
Total Assessment$385,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,578+6.7%
2024$12,726+1.2%
2023$12,572+6.5%
2022$11,802+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960