Skip to content

14 Bainbridge CtTrenton, NJ 08690

Built 1981
Other Exempt

Last Sale Price
$176,000
Last Sale Date
May 11, 1990

Property Information

Block1717
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,650
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,200
29%
Improvement Value:$253,300
71%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$9,056+1.8%
2016$8,898+4.2%
2015$8,543+1.0%
2014$8,458+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$176,000
DeedBook 2528, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1981