Skip to content

192 Applegate DrTrenton, NJ 08690

Built 1963

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 28, 2022

Property Information

Block1724
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,500
31%
Improvement Value:$221,800
69%
Total Assessment$322,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,358+6.7%
2024$10,646+1.2%
2023$10,517+6.5%
2022$9,872+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 6474, Page 659

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,716DeedBook 6474, Page 659Recorded2/4/2022

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 3453, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1963