Skip to content

17 Cardiff LaneTrenton, NJ 08690

Built 1998

Last Sale Price
$121,750
Last Sale Date
Jul 7, 1997

Property Information

Block1724
Lot24.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,336
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,400
22%
Improvement Value:$374,400
78%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,979+6.7%
2024$15,914+1.2%
2023$15,721+6.5%
2022$14,758+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$121,750
DeedBook 3213, Page 288