Skip to content

170 Applegate DrTrenton, NJ 08690

Built 1994

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 22, 2014

Property Information

Block1724
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
29%
Improvement Value:$259,400
71%
Total Assessment$365,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,884+6.7%
2024$12,076+1.2%
2023$11,930+6.5%
2022$11,198+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,964DeedBook 6201, Page 665Recorded9/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2634, Page 102