Skip to content

369 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1959

Last Sale Price
$532,500
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block1724
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,000
30%
Improvement Value:$184,600
70%
Total Assessment$263,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,764+6.7%
2024$8,215+1.2%
2023$8,115+6.5%
2022$7,618+7.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$532,500
Sq Ft1,524DeedBook 6558, Page 1829Recorded6/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$289,900
DeedBook 4531, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 3082, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1959