Skip to content

337 Mercer StTrenton, NJ 08690

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 13, 2005

Property Information

Block1724
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,300
36%
Improvement Value:$141,000
64%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,763+6.7%
2024$7,277+1.2%
2023$7,188+6.5%
2022$6,748+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952