Skip to content

49 N Johnston AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2023

Property Information

Block1727
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
27%
Improvement Value:$46,700
73%
Total Assessment$64,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,255+6.7%
2024$2,114+1.2%
2023$2,088-6.3%
2022$2,229+15.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920