Skip to content

1622 Roberts AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 13, 2020

Property Information

Block1728
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
21%
Improvement Value:$60,100
79%
Total Assessment$76,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,692+6.7%
2024$2,523+15.1%
2023$2,193-6.3%
2022$2,341+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,314DeedBook 6421, Page 665Recorded11/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$72,000
DeedBook 4997, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1920